Perfekcyjna Pani

Praktyczne przepisy i porady nie tylko kulinarne.

images.jpg

Olejki eteryczne od wieków -stanowiły składnik leków, perfum i kosmetyków. Olejki eteryczne są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny. Pochodzenie olejków pozwala zaliczyć je do grupy leków ziołowych Jednak ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji olejki mają znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych.

Aromaterapia może być stosowana jako główna metoda lecznicza lub jako terapia wspomagająca leczenie. Dla Urody poświęcona jest znakomitym właściwościom regeneracyjnym i odmładzającym.W aromaterapii olejki eteryczne wprowadzane są przez skórę (masaż, kąpiel, kompres) lub przez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie).

 

Kąpiele aromatyczne odprężają, pobudzają, wzmacniają, wspomagają podczas okresów związanych z przeziębieniem. Temperatura kąpieli wodnej powinna wahać się w granicach 35-38 stopni C, zaś sama kąpiel aromatyczna nie powinna przekraczać 20 minut.
Na pełną wannę wody wystarcza 5-10 kropli czystego olejku eterycznego, który uprzednio należy wymieszać z 1-2 łyżkami mleka, śmietanki lub miodu (są one w pewnym sensie emulgatorami). Sprawią, że olejek dobrze wymiesza się z wodą i nie będzie utrzymywał się na jej powierzchni. Tak powinny postępować szczególnie osoby bardzo wrażliwe.

 

Masaż -dodać 2-6 kropli olejku do 10ml oleju roślinnego (2-3%). Olej migdałowy i kokosowy są najbardziej wszechstronne. Przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła w chłodnym i ciemnym miejscu.

Kompresy-można stosować zimne lub ciepłe kompresy. Do mieszanki z wodą dodać 2-5 kropli olejku. Zamoczyć bawełnianą ściereczkę w przegotowanym płynie i przyłóżyć do chorego miejsca. Kompresy ciepłe stosujemy na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Kompresy zimne - bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia. Przy skurczach kolce, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach można zacząć od ciepłego kompresu, a zakończyć na zimnym.

Inhalacje (wdychanie)-Najwygodniejszą, najpopularniejszą i bardzo estetyczną formą inhalacji są kominki aromaterapeutyczne. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku (około 5 kropli) i wody (musi być przegotowana i gorąca), co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. Podobny efekt można uzyskać używając do inhalacji ceramiczny pierścień na żarówkę. Do kanalika pierścienia wlej 4-6 kropli olejku i umieść go na zapalonej żarówce. Pod wpływem ciepła z żarówki olejek w pierścieniu paruje.

 

Perfumy-Z olejków eterycznych można sporządzać własną mieszankę zapachową.

Z olejów: cedrowego, cynamonowego, geraniowego, paczulo, sandałowego można stworzyć swoje osobiste perfumy. Jako podstawy użyć czystego spirytusu lub olejku jojoba.

Naturalne olejki eteryczne mają ogromne zastosowanie w powszechnie występujących dolegliwościach jak np. :

Cellulitis - jałowcowy, rozmarynowy, różany

Łupież - rozmarynowy ,cytrynowy

Trądzik -bergamotowy ,geraniowy ,z drzewa herbacianego ,jałowcowy

Przeziębienia, grypa, katar - eukaliptusowy, lawendowy, mięty pieprzowej, rozmarynowy, goździkowy

 Bezsenność- lawendowy, jałowcowy, pomarańczowy, tymiankowy

Olejki należy przechowywać zamknięte w chłodnym i ciemnym miejscu. Odpowiednio pakowane - w szklane, szczelne buteleczki z ciemnego szkła i przechowywane w optymalnej temperaturze (18 stopni C) będą służyły nam najdłużej. Najszybciej ulegają utlenianiu olejki cytrusowe i dlatego ich okres ważności wynosi nie więcej niż rok. Najtrwalsze są żywice, olejki pozyskiwane z drewna (np. sandałowy) lub korzeni; można je przechowywać do 3-4 lat. Okres ważności pozostałych olejków wynosi średnio dwa lata.

Comments are closed.