Perfekcyjna Pani

Praktyczne przepisy i porady nie tylko kulinarne.

pigula.jpg

Każda kobieta może się znaleźć w podobnej sytuacji. Pęknięta prezerwatywa, błąd w obliczeniach dni płodnych, nie zażyta na czas pigułka .Antykoncepcja postkoitalna, czyli pigułka po stosunku, to wariant awaryjny gdy zawiodą inne metody.

Pigułka po … jest tabletką antykoncepcyjną, zawierającą syntetyczny progesteron-progestagen , hormon który organizm kobiety wydziela w czasie ciąży.Należy ją zażyć najpóźniej 72 godziny po stosunku, przy czym im wcześniej to nastąpi tym lepiej.Jej skuteczność jest największa w ciągu pierwszej doby, a potem nieznacznie spada. Po 12 godzinach od przyjęcia pierwszej przyjmuje się drugą tabletkę. Ta metoda nie może być stosowana rutynowo i zastępować innych metod antykoncepcyjnych.

Zupełnie niezasłużenie przylgnęła do niej etykieta środka wczesnoporonnego. Pigułka po stosunku działa na tej samej zasadzie co tradycyjna pigułka antykoncepcyjna, zawiera ten sam hormon, tylko w czterokrotnie większej dawce.

W Polsce pigułkę po, tak jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne przepisuje ginekolog.Nawet jeśli sytuacja Cię zaskoczy , nie trać głowy.Masz 72 godziny aby dotrzeć do lekarza.

Comments are closed.