Perfekcyjna Pani

Praktyczne przepisy i porady nie tylko kulinarne.

May 8, 2009

Chomiki

chomik.jpg

Chomiki lubią przebywać samotnie w swoich klatkach. Jeżeli znajdzie się w nich towarzysz, będą z nim walczyć i zachowywać się agresywnie. Najczęściej hodowane w naszych domach chomiki syryjskie nie lubią bowiem towarzystwa innych zwierząt. Samica toleruje jedynie samca w okresie rui. Z kolei chomiki dżungarskie można trzymać razem, ale tylko wówczas gdy pochodzą one z jednego miotu.

Przywiązują się do opiekuna oraz przedmiotów, które znajdują sie w klatce - huśtawki , karuzeli, tunelu. Chomik kieruje się w życiu głównie zmysłami. Jest dalekowidzem , nie odróżnia z bliska pokarmu od ręki opiekuna, ale potrafi swojego pana rozpoznać po zapachu lub głosie. Kiedy jest przestraszony lub zestresowany reaguje piskiem, bywa wówczas agresywny.

Chomiki są szybkie i zwinne. Wykorzystają każdą okazję, aby opuścić klatkę i swobodnie pobiegać. Szukają wówczas kryjówek w których mogą odpocząć. Wspinaczka to ich ulubiona czynność. Potrafią wchodzić wysoko ale mają problem ze schodzeniem. Wtedy najczęściej spadają.

Comments are closed.