Perfekcyjna Pani

Praktyczne przepisy i porady nie tylko kulinarne.

May 5, 2009

Hemoroidy

Siedzący tryb życia, niewystarczająca ilość ruchu i przede wszystkim dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone, a uboga w owoce i warzywa to powód choroby hemoroidalnej zwanej również żylakami odbytu.Nie są groźne , ale bez wątpienia bardzo uciążliwe. Wczesne podjęcie leczenia pozwala szybko opanować problem i zminimalizować przykre objawy.

Końcowy odcinek jelita grubego jest silnie ukrwiony. Mięśnie zwane zwieraczami otrzymują bowiem wsparcie ze strony naczyń krwionośnych, których zadaniem jest uszczelnianie odbytu.O chorobie hemoroidalnej mówimy wtedy, gdy te naczynia powiększają się , tworząc tzw. guzki krwawnicze.Bardzo często dochodzi do tego u osób, które cierpią na chroniczne zaparcia. Zbyt mała ilość resztek pokarmowych sprawia że ściany odbytu nie osiągają wystarczającego napięcia i defekacja wymaga bardzo silnego parcia. To oznacza z kolei zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych. W efekcie powiększają one swoje rozmiary, powodując rozciąganie się błony śluzowej i obrzęk.Tak powstają guzki, które są przyczyną krwawień i bólu przy oddawaniu stolca-pierwszych symptomów choroby.Z czasem na skutek jej postępów dochodzi do osłabienia zwieraczy, dlatego hemoroidy mają tendencję do wypadania na zewnątrz, poza kanał odbytu, co jest powodem jeszcze większego dyskomfortu i problemów z utrzymaniem higieny osobistej.

W większości przypadków wystarczające okazuje się leczenie zachowawcze.Aby złagodzić dolegliwości, stosuje się różnego rodzaju  maści, które mają za zadanie zlikwidowanie obrzęków i stanów zapalnych w obrębie błony śluzowej jelita grubego, a także działają przeciwbólowo.Jednak to tylko środki doraźne, główną rolę odgrywa natomiast profilaktyka.Bez względu na to, w jakim stopniu dotyczy nas ten problem, powinniśmy:

-spożywać pokarmy obfitujące w błonnik, czyli pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, otręby, warzywa, owoce ze skórką-świeże i suszone, np. śliwki, morele, rodzynki.Włókna roślinne nie są trawione i gdy trafiają do jelita, zwiększają objętość masy kałowej, ułatwiając wypróżnienie.

-wystarczająco dużo pić -zalecana dzienna dawka to1,5-2,5 l płynów. Woda powoduje bowiem pęcznienie włókien roślinnych.

-zadbać o regularny ruch, pobudza on pracę jelit.

-unikac długotrwałego przesiadywania na toalecie - to pozycja bardzo niekorzystna, wywołująca zwiększone parcie.

Comments are closed.