Perfekcyjna Pani

Praktyczne przepisy i porady nie tylko kulinarne.

rambus11.jpgZazwyczaj zwierzęta dobrze sobie radzą podczas porodu, ale zdarzają się niespodzianki, na które warto się przygotować, dzięki czemu samica będzie bezpieczna a my spokojniejsi.
Podczas ciąży naszego pupila, należy otoczyć go szczególną opieką. Kotka może stać się bardziej drażliwa, a sunia może zacząć zachowywać się bardziej spokojnie. Lubią spać i mniej starannie dbają o swoje futerko. Zwierzęta podczas ciąży szybko się męczą więc lepiej unikać długich i męczących zabaw z nimi. Należy pozwolić im na odpoczynki w ciszy i spokoju.
W czasie ciąży przyszłe matki muszą dostawać dobrej jakości karmę, bogatą w białka i witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Gdy pojawią się wypływy śluzowe, ropne lub krew z dróg rodnych należy skontaktować się z weterynarzem.
Ciąża psa i kota zazwyczaj trwa ok. 9 tygodni, niedługo przed porodem należy przygotować samicy odpowiednie legowisko, miejsce odizolowane od codziennego hałasu. Objawy zbliżającego się porodu są różne np. sami kładzie się na boku i jej brzuch faluje, obniżenie temperatury.
Podczas porodu sami musi mieć spokój, a właściciel powinien czuwać gdzieś z boku i obserwować samicę. Samica zaraz po urodzeniu interesuję się młodymi, sama odgryza im pępowinę. Poród uważa się za zakończony gdy samica uspokoi się i położy na boku w pobliżu noworodków. Natomiast jeśli samica nie zajmuje się młodymi należy jej w tym pomóc, wytrzeć je papierowym ręcznikiem lub pieluchą, oczyścić nosek ze śluzu, następnie kładziemy maluchy na ogrzane legowisko lub obok matki. Zdrowy maluch instynktownie szuka sutków i porusza się w ich kierunku.

  1. CCC Said,

    Rozumiem, że to porady dla hodowców - czyli osób mających zarejestrowane hodowle. Z tymże oni z reguły gdzie indziej szukają porad - w związkach, na specjalistycznych forach hodowlanych.
    Zwierzęta nierasowe oraz rasowe nieprzeznaczone do hodowli powinny być sterylizowane. Zbyt dużo cierpienia bezdomnych zwierzaków.