Perfekcyjna Pani

Praktyczne przepisy i porady nie tylko kulinarne.

 opalanie.jpg

PODSTAWOWE ZASADY OCHRONY SKÓRY PRZED PROMIENIOWANIEM ULTRAFIOLETOWYM (UV)

l. Unikaj nasłonecznienia skóry i w czasie kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze - od godziny l1.00 do godziny 15.00 po południu. Zwracaj uwagę by dzieci zawsze w tym czasie były ubrane i bawiły się wyłącznie w cieniu.

2. Zawsze noś kapelusz z szerokim rondem, suche, przewiewne ubranie z długim rękawem. Pamiętajmy, że promieniowania UVA przenika również przez ubranie, szczególnie przez cienkie materiały. Również mokre kostiumy kąpielowe nie zatrzymują w 100 % promieniowania UV.

3. Stosuj bezwzględnie kosmetyki z filtrami ochronnymi Używaj kosmetyków z filtrami ze współczynnikiem ochrony (SPF – sun protect factor) minimum z SPF=15, wyłącznie takich, które na opakowaniu zawierają informację, że chronią zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA (preparaty chroniące wyłącznie przed rumieniotwórczym efektem promieniowania UVB znacznie wydłużają czas przebywania na słońcu, powodując jednocześnie większe narażenie skóry na równie szkodliwe promieniowanie UVA). Nakładaj filtry ochronne na wszystkie partie skóry narażonej na promieniowanie słoneczne, również na usta, nos, uszy.

4. Nie żałuj kosmetyku, aby ochrona była skuteczna musisz zastosować odpowiednią dawkę.

5. Chroń oczy. Noś okulary przeciwsłoneczne, najlepiej kupione u optyka.

6. Nie zapominaj o ustach - zabezpiecz je pomadką ochronną (SPF min 15) - czerwień wargowa to również częste miejsce powstawania raka skóry.

7. Nakładaj kosmetyki z filtrami ochronnymi nie później niż 15-20 min przed wyjściem z domu. Jeżeli zapomnisz o tym, to pamiętaj, że na ich nałożenie nigdy nie jest za późno, możesz to zrobić również na plaży, ale wówczas skuteczność ochrony może być mniejsza.

8. Ryzyko uszkodzenia skóry przez słońce jest większe na dużych wysokościach – np. podczas wspinaczki w górach, wówczas gdy jest dużo śniegu, nad wodą, nie zapominaj również, że słońce niszczy skórę również w pochmurne dni. Wówczas, szczególnie latem należy również stosować na odsłonięte partie skóry dzieci kosmetyków ochronnych.

9. Większość kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi powinno być nakładana na skórę co 3 - 4 godziny (najlepiej co 2 godziny), również po każdej kąpieli i spoceniu się.

• kosmetyk wodoodporny to taki, który zachowuje aktywność przez 40 minut przebywania w wodzie

• kosmetyk extrawodoodporny przez 80 minut

10. Ucz swoje dzieci używania kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi. Fotostarzenie skóry rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Nie narażaj dzieci na przebywanie na słońcu bez potrzeby w okresie najintensywniejszego nasłonecznienia.

11. Pamiętaj: nie ma bezpiecznego opalania. Nie ma zdrowej opalenizny. Również ta nabyta w solariach powoduje starzenie się skóry i zwiększa ryzyko rozwoju jej nowotworów.

12. Obserwuj swoją skórę dziecka, szczególnie znamiona. Jeżeli zauważysz zmianę zabarwienia, powiększenie się, krwawienie, czerwoną obwódkę wokół znamienia - zgłoś się do lekarza.

13. Jeżeli zażywasz   jakieś leki spytaj się swojego lekarza, czy nie są to związki fotouczulające.

14. Nie stosuje na skórę przed opalaniem żadnych kosmetyków, leków które nie są przeznaczone do opalania (również perfum, wód toaletowych).

Comments are closed.