Perfekcyjna Pani

Praktyczne przepisy i porady nie tylko kulinarne.

January 28, 2009

Wiosenne porządki

czysty-dom-wiosenne-porzadki.jpgPorządki te różnią się od codziennych jedynie tym, że w ich trakcie zaglądamy w miejsca, które na co dzień pomijamy. Przy okazji wiosennych porządków możemy odnowić pokój, który od dawna domaga się uwagi.
Obejrzyj cały dom i zapisz co należy zrobić. Przy okazji zaangażuj do wiosennych porządków wszystkich domowników. Posiadanie listy sprawi frajdę dzieciom, które będą mogły z niej wykreślać poczynione już prace.

Co należy zrobić:
POSPRZĄTAJ W SZAFKACH


Nawet jeśli przez cały rok trzymałaś w nich ład, to i tak czekają cię gruntowne porządki.  Wyjmij wszystko z szafki umyj ją od środka, przeczyść dolną część i wstaw z powrotem tylko to, co chcesz zatrzymać. Zawsze miej pod ręką cztery worki, które pomogą ci w segregacji.
Pamiętaj! Sprzątaj tylko jedną szafkę jednorazowo. Jeśli pomieszasz zawartość kilku z nich praca się przedłuży.

ZASŁONY
Zdejmij, upierz lub jeśli tkanina tego wymaga oddaj do pralni. Wyczyść karnisze. Jeśli szyny są plastikowe przetrzyj je wilgotną ściereczką, a następnie spryskaj preparatem do polerowania. Dzięki temu haczyki lub żabki będą się łatwo przesuwać po szynach prowadnicy. Metalowe karnisze przetrzyj niewielką ilością środka do polerowania metalu, a następnie wypoleruj suchą szmatką.

ODSUŃ WSZYSTKIE MEBLE
Aby posprzątać za nimi i pod nimi. Przy ciężkich meblach poproś kogoś o pomoc. Po posprzątaniu ustaw je na swoich miejscach i wyczyść jak zwykle.

ODKURZ SUFIT
Jeśli nie masz specjalnej szczotki do odkurzania sufitu owiń dużą ścierkę do kurzu na miotłę i delikatnie odkurz sufit.

WYCZYŚĆ ŻYRANDOL
Jego oprawę, klosz i żarówkę.
Odłącz prąd, wykręć żarówkę i zdejmij klosz. Wytrzyj oprawę lampy suchą ściereczką. Odkurz oprawę żarówki i umyj lub wyczyść klosz. Możesz to zrobić za pomocą ssawki w odkurzaczu.

SPRZĄTNIJ ZA KALORYFERAMI
Część powierzchni kaloryfera uda się posprzątać za pomocą nasadki odkurzacza. Jednak w niektóre miejsca z pewnością nie sięgniesz. Wyprostuj druciany, niepotrzebny wieszak i nałóż na niego skarpetkę. Teraz  z łatwością sięgniesz w każdą szczelinę.

ODKURZ I UMYJ ŚCIANY
* Ściany pokryte farbą
Odkurz ściany za pomocą szczotki lub ściereczki i miotły.
Upewnij się, że farba jest zmywalna. Wypróbuj najpierw w niewidocznym miejscu, czy farba dobrze zniesie mycie, nim zaczniesz zmywać całą ścianę.
Większość farb można myć wodą z płynem do zmywania. Mycie ścian zawsze zaczynaj od dołu aby uniknąć brudnych strużek wody ściekających po ścianie. Nie przerywaj zmywania dopóki nie umyjesz całej ściany, inaczej pozostanie na niej ślad. Po umyciu spłucz ściany czystą wodą. Podłogę zabezpiecz folią malarską lub pokrowcem, który wchłonie wodę. Aby woda nie lała się po rękach na nadgarstki załóż opaski frotowe lub obwiąż je starymi ściereczkami frotowymi.

* Ściany pokryte tapetą
Odkurz ściany tak jak w przypadku pomalowanych farbą. Jeśli posiadasz tapety, które można czyścić na mokro umyj jej wodą i płynem do naczyń.
Zabrudzenia z tapet, które nie nadają się do czyszczenia na mokro usuń gumką (najlepsza jest tzw. gumka chlebowa, której używają graficy).Tłuste plamy usuniesz przykładając do nich bibułę i prasując gorącym żelazkiem. Tę czynność należy powtarzać, dopóki bibuła nie wchłonie całego tłuszczu.

WYCZYŚĆ POWIERZCHNIE MALOWANE FARBĄ OLEJNĄ
Powierzchnie te należy myć wodą z płynem do naczyń, zaczynając od góry i posuwając się w dół. Nie używaj środków piorących, ponieważ mogą zmienić kolor niektórych farb. Spłucz ciepłą wodą i osusz czystą ściereczką.

WYPIERZ DYWANY
Oczywiście istnieje wiele produktów do czyszczenia dywanów, jednak mycie na kolanach kilku lub kilkunastu dywanów przerośnie twoje siły. Lepiej zatrudnić profesjonalną firmę.

WYCZYŚĆ REGAŁY NA KSIĄŻKI
Raz do roku całkowicie opróżnij regały na książki - jeśli posiadasz niechciane lub zniszczone egzemplarze - pozbądź się ich. Wyczyść regały. Książki odkurz miotełką do kurzu, trzymając je zamknięte aby nie uszkodzić kartek.

Inne prace, które należy wykonać na wiosnę.

  • Przesadź wszystkie rośliny, które wyrosły już ze swoich doniczek. Pozostałe użyźnij niewielką ilością nowego podłoża.
  • Wyczyść tapicerkę na sofach i fotelach
  • Wypierz narzuty lub oddaj je do pralni
  • Wyczyść wirniki wentylatorów (zgodnie z zaleceniami producenta)

(porady Anthea Turnen - Perfekcyjna Pani Domu)

Comments are closed.